O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Biblioteka

 

Szanowni Czytelnicy oddajemy do Waszej dyspozycji dość pokaźny spis różnorodnych pozycji poświęconych rasie czarny terier rosyjski. Znajdziecie tutaj zarówno książki dotyczące rasy, jak również artykuły, płyty DVD, wydania jubileuszowe, a nawet modne ostatnio Ebooki, które ukazały się na przestrzeni lat w Polsce oraz innych krajach. Mamy nadzieję, że to zestawienie ułatwi Wam dotarcie do interesującej publikacji, zaś informacje zawarte w niżej wymienionych materiałach pozwolą Wam poznać rasę lub poszerzą wiedzę na jej temat.

 

Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu informacji o publikacji dotyczącej rasy, której nie ma w naszym zestawieniu, bardzo prosimy o nadsyłanie danych na nasz e-mail, a uzupełnimy spis.

POZYCJE POLSKOJĘZYCZNE


Ilustrowany Katalog-Album autorstwa p. Katarzyny Sokólskiej, p. Iwony Olszewskiej i p. Eweliny Kujawskiej pt. "Czarny Terier w Polsce Wczoraj i Dziś", to pozycja zawierająca przegląd ponad 15 lat pracy polskich hodowców i miłośników rasy. W Katalogu przedstawiono sylwetki CTR-ów, urodzonych w polskich hodowlach, bądź też importowanych do kraju, które w znacznej mierze przyczyniły się do rozwoju i kształtowania hodowli CTR-a w Polsce. Wersja wydana z okazji wystawy Światowej-Poznań'06. Czytając pozycję należy, jednak pamiętać, że od jej wydania minęło już kilka lat i część informacji uległa dezaktualizacji lub zgodnie z wiedzą obecną wymaga uzupełnienia z innych źródeł.

Język wydania: polski i angielski.


Książka autorstwa p. Sławomiry Wąsowskiej pt. "Czarny Terier Rosyjski-Pies dla ludzi odpowiedzialnych". To jedna z pierwszych pozycji wydawniczych na polskim rynku poświęcona naszej rasie. Czytając pozycję należy, jednak pamiętać, że od jej wydania minęło już wiele lat i część informacji uległa dezaktualizacji lub zgodnie z wiedzą obecną wymaga uzupełnienia z innych źródeł.
Wydawnictwo "Marta" - Warszawa 1998.

Język wydania: polski.


Książka autorstwa p. Patrycji Spotan pt. "Willa Taira - Moja przygoda z czarnym terierem". Czytelnik znajdzie w tej pozycji przede wszystkim swoistą biografię hodowli "Willa Taira".

Agencja Wydawnicza Forlegd Design Katowice - 2011.

Język wydania: polski i angielski.


Książka autorstwa p. Andrzeja Kuncewicza i p. Joanny Milewskiej - Kuncewicz pt. "Czarny terier rosyjski", to w zasadzie bardziej 64-stronicowa broszura, która zawiera bardzo ogólnikowe i przeglądowe omówienie rasy włączając w to informacje z zakresu historii, wystaw, pielęgnacji, szkolenia i wychowania czy spraw hodowlanych.
Agencja Wydawnicza Mako Press - Warszawa 2006.

Język wydania: polski.


Książka autorstwa p. Elżbiety Zaleskiej-Książek i p. Eweliny Krajewskiej pt. "Czarny Terier Rosyjski", to w zasadzie bardziej broszura napisana w formie przystępnego poradnika. Czytając pozycję należy, jednak pamiętać, że od jej wydania minęło już wiele lat i część informacji uległa dezaktualizacji lub zgodnie z wiedzą obecną wymaga uzupełnienia z innych źródeł.
Agencja Wydawnicza Mako Press - Warszawa 1998.

Język wydania: polski.

 


Kaseta DVD z serii: Psy Rasowe: "Czarny Terier Rosyjski", to pozycja, której celem jest zapoznanie Czytelnika z rasą. Na kasecie został zarejestrowany obszerny wywiad z hodowczynią CTR-ów Panią Ewą Dębską (hodowla "Zachełmianka"), która w sposób przystępny prezentuje rasę. Oglądając pozycję należy, jednak pamiętać, że od jej wydania minęło już wiele lat i część informacji uległa dezaktualizacji lub zgodnie z wiedzą obecną wymaga uzupełnienia z innych źródeł.

Język wydania: polski.


 

W POLSKIEJ PRASIE O CZARNYM TERIERZE ROSYJSKIM

 

W numerze 1(267)1998 Dwumiesięcznika Związku Kynologicznego w Polsce "Pies" ukazał się artykuł p. Elżbiety Chwalibóg pt. "Czernysz - karaulnaja sabaka?".

-


W numerze 2(268)1998 Dwumiesięcznika Związku Kynologicznego w Polsce "Pies" ukazał się artykuł p. Jolanty Kielan pt. "Jermak Żan - ojciec championów".

W numerze 4-5/1998 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Eweliny Krajewskiej i p. Patrycji Spotan pt. "Piękno, siła i duma czyli kilka słów o CTR-ach".

W numerze 6/1998 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Eweliny Krajewskiej i p. Patrycji Spotan pt. "Piękno, siła i duma czyli kilka słów o CTR-ach c.d.".

-


W numerze 1/1999 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Eweliny Krajewskiej i p. Patrycji Spotan pt. "Piękno, siła i duma czyli kilka słów o CTR-ach,

cz. III".


W numerze 2/1999 Biuletynu Klubu Teriera w Polsce "Terier" ukazało się zestawienie rankingu psów za rok 1998 z udziałem CTR-ów.

W numerze 3/1999 Biuletynu Klubu Teriera w Polskie "Terier" ukazał się artykuł opracowany przez p. Iwonę Witosławską. "Czarny Terier Rosyjski - Czarna Perła Rosji".
W tym samym numerze został zamieszczony artykuł

p. Andrzeja Marczaka pt. "Czarne Teriery na wystawie Europejskiej" - relacja z Europejskiej Wystawy Tulln'99.


W numerze 3/1999 Kwartalnika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "Psy i My" ukazał się artykuł p. Wojciecha Myszkowskiego pt. "Teriery na MWPR-Mińsk '99".


W numerze 4-5/1999 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Patrycji Spotan pt. "Europa'99".

-

W numerze 4-5/1999 Biuletynu Klubu Teriera w Polsce "Terier" ukazał się artykuł p. Anny Sobkowicz pt. "Czarne Teriery Rosyjskie na Wystawie Klubowej i Międzynarodowej we Wrocławiu".

W numerze 6/1999 - 1/2000 Biuletynu Klubu Teriera w Polsce "Terier" ukazał się ranking wystawowy za 1999 rok.

W numerze 1(50)2000 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Stanisława Kuchlewskiego "I Mikołajkowa Wystawa Psów Rasowych Pruszków  4-5.12.1999".


W numerze 2(101)2000 w Miesięczniku dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł p. Wiesławy Grocholi pt. "Dużo do kochania" - wywiad z prof. Pawłem Januszewiczem właścicielem suczki rasy CTR.

W numerze 2-3/2000 Kwartalnika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "Psy i My" ukazał się artykuł p. dr. Katarzyny Fiszdon pt. "Mikołajki 1999 - wystawa rekordów".


W numerze 5/6(54)2000 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Patrycji Spotan pt. "Wystawa Europejska - Poznań 2000". W tym samym numerze artykuł p. Agnieszki Lubiszewskiej pt. "Sznaucery i Czarne teriery rosyjskie - Wałbrzych 2000".

W numerze 2(113)2001 w Miesięczniku dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł p. Roberta Gwadery pt. "Na granicy psia strażnica" - w artykule została przedstawiona sylwetka jedynego w Polsce CTR-a pracującego w straży granicznej.

W numerze 3(26)/2001 Miesięcznika ogólnopolskiego "Fauna&Flora" ukazał się artykuł  pt. "Czarny terier rosyjski". Autor: p. Galina Wronkowska.

W numerze 4/2001 "Przyjaciela Psa" ukazał się artykuł opracowany przez redakcję pt. "Czarny terier rosyjski - urodziwy zawadiaka".

W numerze 5(289)2001 Dwumiesięcznika Związku Kynologicznego w Polsce "Pies" ukazał się artykuł redakcji pt. "Trzy klubowe wystawy w Opolu" - zawiera zestawienie finałowych zwycięzców wraz z fotoreportażem.

W numerze 5(60)2001 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł autorstwa p. Moniki Milian pt. "Z wizytą w hodowli Willa Taira Pani Ewy i Patrycji Spotan".


W numerze 11(122)2001 w Miesięczniku dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł p. Kacpra M. Majewskiego pt. "Dunia wraca do Moskwy" - w artykule została przedstawiona sylwetka suczki CTR-a stanowiącej własność moskiewskiego komentatora TVP.

W numerze 6(61)2001 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł p. Patrycji Spotan pt. "Nitra 2001 - Wydarzenie jakiego jeszcze nie było" - relacja z I Europejskiej wystawy CTR-ów.


W numerze 1/2002 Biuletynu Klubu Teriera w Polsce "Terier" ukazał się artykuł dotyczący klubowej wystawy terierów - Opole 2001, a także zestawienie rankingu psów i suk CTR-ów za lata 1999 i 2000.


W numerze 7(130)2002 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł p. Adama Zaremby-Czereyskiego z serii "Jak wybrać psa", pt. "Nadążyć za bokserem" - w artykule zostało dokonane zestawienie psów ras obronnych, m.in. w zestawieniu również klika słów o CTR-ze.


W numerze 2(69)2003 Dwumiesięcznika Kynologicznego (pozycja zdjęta z rynku wydawniczego) "ASK-O" ukazał się artykuł p. Elżbiety Boruch-Priebe pt. "Z wizytą w hodowli Filos" - autorka artykułu zapoznaje nas z hodowlą "Filos", w której przebywają m.in. CTR-y.


W numerze 1/2004 Biuletynu Klubu Teriera w Polsce "Terier" - sprawozdanie z XVIII Klubowej Wystawy Terierów i Czarnego Teriera. literaturaterier6.jpg (3141 bytes)

W numerze 2(149)2004 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" w Paradzie Ras ukazał się artykuł p. Jolanty Tarułki pt. "Duma Rosji - Czarny terier rosyjski". literaturamojpies6.jpg (4810 bytes)

W numerze 3(162)2005 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" w dziale "Ekspert Radzi" ukazał się artykuł: "Jaki charakter ma czarny terier rosyjski?".

W numerze 8/2005 Miesięcznika "Przyjaciel Pies" ukazał się artykuł porównujący dwie rasy: Czarnego teriera rosyjskiego ze Sznaucerem olbrzymem. literaturamojpies5.jpg (4434 bytes)

W numerze 12/2007 Miesięcznika "Przyjaciel Pies" ukazał się artykuł z serii: Portret Rasy - "Czarny terier rosyjski".

W numerze 9(216)2009 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł: "Terier tylko z nazwy".

W numerze 10/2010 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł: "Zanim kupisz czarnego teriera" - autor: p. K. Stańczak.

W numerze 3(339)2011 Kwartalnika Związku Kynologicznego w Polsce "Pies" ukazał się artykuł pp. A i G. Mrozińskich pt. "Obrazki z wystawy czy kartinki z wystawki? Czarny Terier na Światowej Wystawie Psów w Herning 27 czerwca 2010 r." - relacja bezpośrednia z ringu czarnego teriera.

W numerze 2 Gazety Tczewskiej z dnia 12 stycznia 2012 z serii Poradnik dla posiadaczy psów  ukazał się artykuł "Czarny terier rosyjski - krzyżówka 20 najznakomitszych ras". Autor podpisany pseudonimem "Pegas". -

W numerze 4/2012 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Mój Pies" ukazał się artykuł "Dookoła świata: psy w Rosji" - autorstwa p. S. Skorstad.


W numerze 9/2012 Miesięcznika dla miłośników zwierząt "Przyjaciel Pies" ukazał się artykuł z serii Portret rasy: "Czarny terier rosyjski: dumny i oddany" - autorstwa p. Ż. Żmudy-Koziny


W numerze 30/2020 w magazynie hodowców i wystawców psów rasowych "Pies rasowy" ukazał się artykuł z serii Rasa miesiąca: "Czernysz, czyli Czarny terier rosyjski" - autorstwa p. P. Florczuka

POZYCJE OBCOJĘZYCZNE (książki, biuletyny, publikacje jubileuszowe, katalogi, kalendarze, czasopisma, płyty i inne)

BIAŁORUŚ

W numerze 4/2010 Miesięcznika "Pitomiec" (Zwierzęta domowe) z serii: "Sobahaya zhizn" (Psi żywot) ukazał się artykuł: "Russkiy Chernyi Terrier ili nam jest chjem gorditsa" (Czarny Terier Rosyjski - możemy być dumni). Białoruś

Język wydania: rosyjski.


W numerze 5/2010 Miesięcznika "Pitomiec" (Zwierzęta domowe) z serii: "Sobahaya zhizn" (Psi żywot) ukazał się artykuł: "Russkiy Chernyi Terrier ili nam jest chjem gorditsa" (Czarny terier rosyjski - możemy być dumni). Białoruś

Język wydania: rosyjski.


CZECHY

W miesięczniku "Pes-přítel člověka" (Pies-przyjaciel człowieka)  w lutym 1999 roku w numerze 2 ukazał się artykuł: “Cerny Terier” (Czarny terier). Czechy.

Język wydania: czeski.


FINLANDIA

"Mustaterrieri" (Czarny Terier) biuletyn Klubu Rasy z Finlandii wydawany 4 razy do roku w całości poświęcony sprawom związanym z rasą. Wydawca: Sundgren Tiina. Finlandia.

Język wydania: fiński.


"Mustaterrieri" (Czarny Terier) książka z serii "Suomen suosituimmat koirarodut" (Najpopularniejsze rasy psów w Finlandii) poświęcona naszej rasie wydana w Finlandii. Autorzy: Petra Palukka, Nina Toukoluoto, Pasi Anteroinen, Riitta Maaniemi, Annikki Verkkoniemi.

Wydawca: Perhemediat. Finlandia 2007 rok.

Język wydania: fiński.


"30v Juhlajulkaisu" pozycja wydana przez Klub Rasy w Finlandii. Finlandia.

Język wydania: fiński.


HISZPANIA

Płyta DVD - film szkoleniowy poruszający zagadnienia z zakresu pielęgnacji i strzyżenia psów rasy Czarny terrier rosyjski.
Wydanie w języku angielskim i hiszpańskim. Hiszpania.


HOLANDIA

Książka p. Diany Ramakers "De Zwarte Russische Terrier" wydana w Holandii w 1997 roku.

Język wydania: holenderski.


"Onze Hond" (Nasz pies) czasopismo wydawane w Holandii. W sierpniowym wydaniu z roku 2010 ukazało się obszerne opracowanie poświęcone rasie czarny terier. Holandia.

Język wydania: holenderski.


KANADA

Książka: "Shaping the Shadow" (Kształtowanie cienia) - to doskonały przewodnik pokazujący tajniki strzyżenia czarnego teriera wg Olgi Koronienko. Rok wydania 2008. Kanada.

Język wydania: angielski.


Książka: "The Creation of the Black Russian Terrier: "KGBeast" to Russian Pearl (Volume 1)" (Historia Czarnego Teriera Rosyjskiego. Od Psa KGB do Rosyjskiej Perły Tom I). Autor: Donald B. Anderson. Rok wydania 2012. Kanada.

Język: angielski.


Książka: "The Creation of the Black Russian Terrier: "Moscow: Karabashka Group (Volume 2)" (Historia Czarnego Teriera Rosyjskiego. Moskwa: Grupa Karabashki Tom II). Autor: Donald B. Anderson. Rok wydania 2013. Kanada.

Język: angielski.


Książka: "The Creation of the Black Russian Terrier: "Moscow:  Group (Volume 3)" (Historia Czarnego Teriera Rosyjskiego. Moskwa: Grupa Teffi Tom III). Autor: Donald B. Anderson. Rok wydania 2014. Kanada.

Język: angielski.


Książka: "The Creation of the Black Russian Terrier: "Moscow: Birma Group (Volume 4)" (Historia Czarnego Teriera Rosyjskiego. Grupa Birmy Tom IV). Autor: Donald B. Anderson. Rok wydania 2015. Kanada.

Język: angielski.


Książka: "The Creation of the Black Russian Terrier: "Moscow: Families (Volume 5)" (Historia Czarnego Teriera Rosyjskiego. Moskiewska rodzina Tom V). Autor: Donald B. Anderson. Rok wydania 2016. Kanada.

Język: angielski.

 

   

KAZACHSTAN

Numer 2 Luty 2011 Miesięcznika "Moya Sobaka" poświęcony czarnemu terierowi rosyjskiemu. Kazachstan.

Język wydania: rosyjski.

 

ŁOTWA

W numerze 9/2006 Miesięcznika "Amber Dog" ukazały się artykuły: "Znamienity Chernish" (Wspaniały Czernysz) - Wywiad z A. Babulą właścicielem jednego z najbardziej utytułowanych CTR-ów - Arbata Bahrai oraz "Chernish-nierealnaya sobaka" (Czernysz-nierealny pies). Łotwa.

Język wydania: rosyjski.


NIEMCY

Broszura informacyjna na temat rasy "Schwarzer Russischer Terrier" (Czarny Terier Rosyjski).

Autor. Schmidt. Niemcy.

Język wydania: niemiecki.


"Der Terrier" (Terier) to magazyn wydawany przez KFT (Niemiecki Klub Teriera)  numer 9/97 w całości został poświęcony naszej rasie.  W każdym wydaniu bieżącym magazynu ukazuje się kolumna poświęcona naszej rasie.

Język wydania: niemiecki.


ROSJA

Książka autorstwa - V.M. Dubrovskey, T.M. Ivanovey, V.A. Kalinina i innych "Otechestvennyye porody sluzhebnykh sobak" (Rodzime rasy psów). Dział poświęcony CTR-owi. Sankt Petersburg Rosja 1992.

Język wydania: rosyjski.


Książka autorstwa - Lavrov E.G., Mazur O.U., Mironov L.G., Pronina N.B "Chernyi Terier" (Czarny Terier). Rosja 1994.

Język wydania: rosyjski.

-

Książka autorstwa - M. Gierasimovej i A. Lemiehovej "Russkiy Chernyi Terier" (Czarny Terier Rosyjski) to pozycja szeroko przedstawiająca rasę z licznymi zdjęciami. Rosja 1996.

Język wydania: rosyjski.

literaturactrgierlemirchrus.jpg (3552 bytes)

W numerze 5/1996 miesięcznika "Drug" ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Rosja.

Język wydania: rosyjski.

 

W numerze 2 (44) 1997 miesięcznika "Drug" ukazał się artykuł Olgi Vorobjovej "Strizhka Russkogo Chernogo Teriera"(Strzyżenie Czarnego Teriera). Rosja.

Język wydania: rosyjski.


Książka autorstwa - M. Smeyan "Sozvjezdye Perl-Lars"/"The PEL-LARS Constellation", to książka poświęcona jednemu z przedstawicieli naszej rasy Perl-Lars-Iv, który wniósł swój znaczący wkład w rozwój rasy. Dokładne omówienie jego pochodzenia, opisy z wystaw, prezentacja potomków. Wydanie 1999 rok. Rosja.

Język wydania: rosyjski i angielski.

literaturaperllarsivrus.jpg (3201 bytes)

Książka wydana przez Międzynarodowy Klub CTR-a z okazji

20-lecia istnienia rasy. Rosja 2001.

Język wydania: rosyjski i angielski.

literaturaourchamprus.jpg (3926 bytes)

W numerze 4/2002 Miesięcznika "Terra Teriera" ukazały się artykuły: "Russkiy Chiorny Terrier. Terier tolko po nazwaniu, no nie po suti" (Czarny Terier Rosyjski. Terier tylko z nazwy, ale nie w rzeczywistości). Autor. M. Gerasimowa. Oraz prezentacja hodowli: iz Serdca Moyego. Autor: E. Gertzman.

Język wydania: rosyjski.


Większa część numeru 12/2002 Miesięcznika "Terra Teriera" została poświęcona naszej rasie (opublikowano 4 artykuły). Rosja.

Język wydania: rosyjski.


Książka autorstwa - M. Gierasimovej i A. Lemiehovej "Russkiy Cherniy Terier" to pozycja szeroko przedstawiająca rasę z licznymi zdjęciami. Wydanie drugie uzupełnione. Rosja 2003.

Język wydania: rosyjski.

literaturactrgierlemiechrus.jpg (6362 bytes)

W numerze 8/2003 "Terra Teriera" w serii "Russkiy Cherniy Terrier" (Czarny Terier Rosyjski) zostały opublikowane artykuły poświęcone naszej rasie. W większości numerów ukazują się regularnie informacje związane z rasą. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 2/2004 magazynu "Sabakovod" (Hodowca) ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


"Almanach Festival" - to specjalna publikacja wydana z okazji

 I specjalnej wystawy CTR-a - "Festiwalu Czarnego Teriera". Rosja. 2005.

Język wydania: rosyjski.


Książka "Russkiy Chiorny Terrier. Soderzhanije i Vospitanije". (Czarny Terier Rosyjski. Opieka i wychowanie). Autor N. W. Tutubalina. Rosja 2006.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 2/2008 magazynu "Mir Sobak" (Świat psów) ukazał się artykuł "Chernyi Terrier russkoye tsudo" (Czarny Terier rosyjskie cudo) . Autor: S.T. Kalinin. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


"Chiorny Terier" (Czarny Terier) to magazyn wydawany przez NKP - Narodowy Klub Rasy z Rosji.

Język wydania: rosyjski.


Katalog Czarnego Teriera "Russkiy Chernyi Terrier 2009" (Czarny Terier Rosyjski 2009) to publikacja, w której zaprezentowano sylwetki CTR-ów zgłoszonych do tego wydania. Rosja 2009 rok.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 8/2009 kwartalnika "Chetyrie lapy" (Cztery łapy) ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Rosja.

Język wydania: rosyjski.

 

W numerze 9/2009 magazynu "Drug" (Przyjaciel) ukazał się artykuł: "Djen i noch Chernogo Teriera" (Dzień i noc Czarnego Teriera). Autor: Daria Pletnieva. Rosja.

Język wydania: rosyjski.
 


W numerze 10/2009 "Zoonovosti" (Nowości zoologiczne) ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Rosja.

Język wydania: rosyjski.

 

 

Książka autorstwa - M. Gierasimovej "Russkiy Chernyi Terier" (Czarny Terier Rosyjski) to znakomita pozycja dogłębnie przedstawiająca rasę. Wydanie trzecie. Rosja 2010.

Język wydania: rosyjski.

 


Kaseta video - wydana przez jedną z wiodących hodowli Czarnego Teriera w Rosji "Malahovskiy Kennel" poświęcona zwierzętom wyhodowanym w danej hodowli. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


Kaseta video - kontynuacja pierwszej części wydanej przez hodowlę "Malahovskiy" - tym razem sekrety urody Czarnego Teriera. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


Płyta DVD z serii "Domashniy kinolog" (Domowy kynolog) - Chiorny Terrier (Czarny Terier) przedstawiająca naszą rasę. Rosja. Rok wydania 2007.

Język wydania: rosyjski.


Z serii "Vernye Druzhya" (Prawdziwi przyjaciele) ukazała się książka: "Russkiy Cherniy Terrier. Sila i nadezhnost" (Czarny Terier Rosyjski. Wytrzymałość i niezawodność). Autor: Ludmiła Chebykina. Rok wydania 2010. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 4/2011 magazynu "Mir Sobak" (Świat psów) ukazał się artykuł "Chernyi Russkiy krepkiy koktail" (Czarny rosyjski krzepki koktajl). Wywiad na temat rasy przeprowadzony z hodowczynią CTR-ów hodowla "Bereginya". Rosja.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 1/2012 miesięcznika "Moi Drug Sobaka" (Mój Przyjaciel Pies) ukazał się artykuł z serii: Szkołe Evgeniya Yerusalimskogo: "Russkiy Cherniy Terrier. Legendyi i Realnost" (Czarny terier rosyjski. Legendy i zzeczywistość). Autor: Evgeniy Yerusalimskiy. Rosja.

Język wydania: rosyjski.


 "Viestnik RKF". Dwumiesięcznik - oficjalne pismo wydawane przez Związek Kynologiczny w Rosji. W numerze 3(89) 2010 znajduje się publikacja nowego standardu przyjętego przez RKF dla rasy czarny terier oraz wzorzec strzyżenia. W większości numerów można znaleźć informacje dotyczące rasy.

Język wydania: rosyjski.

 

W numerze 12/2013 miesięcznika "Moi Drug Sobaka" (Mój Przyjaciel Pies) ukazało się kilka artykułów poświęconych rasie.

Język wydania: rosyjski.


STANY ZJEDNOCZONE

Książka: "Black Russian Terrier" Special Rare Breed Edition. (Czarny Terier Rosyjski. Wydanie specjalne: rasy rzadkie). Autor: Emily Bates. USA. 2003.

Język: angielski.


W numerze 1/2004 magazynu "Dog Fancy" ukazał się artykuł poświęcony rasie "Black Russian Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). USA. 2004.

Język: angielski.

 

Płyta DVD-zawierająca zapis z jednej z najważniejszych wystaw w roku dla naszej rasy w USA - Black Russian Terrier National Specialty Show - Gray Summit, MO, 19.09.2007. Producent: BRTCA. USA

Język: angielski.


"Black Russian Terrier Champions 2001-2007" to katalog prezentujący czołowe psy i suki z lat 2001-2007 oraz ich potomków z USA. Autorzy: Jan Linzy, Sharae Pata, Janae Pata USA. Rok wydania 2008.

Język: angielski.


"How To Care for Black Russian Terriers" (Jak dbać o Czarnego Teriera Rosyjskiego). Książka wydana przez Quick Easy Guides. Rok wydania 2008. USA.

Język: angielski.


Płyta DVD-zawierająca zapis z jednej z najważniejszych wystaw w roku dla naszej rasy w USA - Black Russian Terrier National Specialty Show - Tucson, AZ, 13.11.2008. Producent: Black Lighting. USA

Język: angielski.


Płyta DVD-zawierająca zapis z seminarium groomingu Czarnego Teriera z roku 2008 przeprowadzonego przez Lucy Rakers. USA.

Język: angielski.


Płyta DVD-zawierająca zapis z jednej z najważniejszych wystaw w roku dla naszej rasy w USA - Black Russian Terrier National Specialty Show - Eugene, OR, 02.09.2009. Producent: Angel Dawg. USA

Język: angielski.


W numerze 5/2009 magazynu "Dog Fancy" ukazał się artykuł: "The Black Russian Terrier is a loyal guardian" (Czarny Terier Rosyjski jest wiernym stróżem). Autor: Cherie Langlois. USA.

Język: angielski.


Z serii "Choosing A Dog Breed - The Dog Breed Guide For The Pure Breed Dog Buyer" (Wybrać rasę psa-Przewodnik dla osób chcących kupić psa rasowego) ukazała się wersja eBook poświęcona naszej rasie: "Black Russian Terrier Dog Breed Profile" (Profil rasy Czarny Terier Rosyjski). Autor: Kay Roberts. Data wydania 2010

Język: angielski.


Broszura: "Black Russian Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). Wydawca: Betascript Publishing. Rok wydania 2010. USA.

Język: angielski.


"Black Russian Terrier Dog and Puppy Training and Understanding" (Czarny Terier Rosyjski zrozumieć szkolenie szczeniąt i psów dorosłych). Autor: Vince Stead. Rok wydania 2012. USA.

Język: angielski.


Z serii: "A Comprehensive Manual for Individualized  Dog and Cat Grooming" (Kompleksowy podręcznik indywidualnego groomingu) ukazała się pozycja: "Black Russian Terrier grooming" (Grooming Czarnego Teriera Rosyjskiego). Autor: Efroim Gurman. Wydanie II. Rok wydania 2012. USA.

Język: angielski.


Broszura: "Black Russian Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). Autor: Ronald Cohn & Jesse Russell. Rok wydania 2012. USA.

Język: angielski.


e-book: ""Black Russian Terrier Training Secrets" (Czarny Terier Rosyjski Sekrety Szkolenia). Autor: Mark Mendoza. Rok wydania 2012. USA.

Język: angielski.


UKRAINA

W numerze 1/2000 magazynu "Mir Sobak" (Świat psów) ukazały się artykuły poświęcony naszej rasie. Ukraina.

Język wydania: rosyjski.

 

W numerze 1-2/2002 magazynu "Zoo-Fito" kazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Ukraina.

Język wydania: rosyjski.

 

W numerze 3/2004 magazynu "Pitomcy" ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Ukraina.

Język wydania: rosyjski.

 

Większość numeru 3/2004 magazynu "Mir Sobak" (Świat psów) został poświęcony naszej rasie. Artykuły z zakresu pielęgnacji, wystaw oraz historia rasy na Ukrainie. Ukraina.

Język wydania: rosyjski.

 

Książka "Russkiy Chiorny Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). Autor: M. Dzhimov.

Ukraina 2007.

Język wydania: rosyjski.


W numerze 9/2008 magazynu "Zoo-Biznes" ukazał się artykuł poświęcony naszej rasie. Ukraina.

Język wydania: rosyjski.

 

WĘGRY

"Orosz Fekete Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). Książka wydana przez Węgierski Klub Czarnego Teriera. Węgry.

Język: węgierski.


Książka "Orosz kutyafajták" (Rosyjskie rasy psów). Wśród omawianych ras dział poświęcony CTR-owi. Autorzy: László István, Székelyhidi Sándor i Vinnai András. Węgry. Rok wydania 1997.

Język: węgierski.


W numerze 6/2008 magazynu "Kutya" (Pies) ukazał się artykuł "Orosz Fekete Terrier a karizmatikus kozak" (Czarny Terier Rosyjski charyzmatyczny kozak). Węgry.

Język: węgierski.


"Orosz Fekete Terrier" (Czarny Terier Rosyjski). Książka. Wydanie 2012. Węgry.

Język: węgierski.


WIELKA BRYTANIA

Książka: "With Love From Russia" (Pozdrowienia z Rosji) autor: Violet'a Slade. Pierwsza w Wielkiej Brytanii pozycja o rasie Czarny Terier. Wielka Brytania. Rok wydania 2000.

Język: angielski.


WŁOCHY

W miesięczniku "Work Dogs" (Psy użytkowe) w kwietniu z 1994 roku w numerze 31 ukazał się artykuł: “Il Terrier Nero Russo” (Czarny Terier Rosyjski). Włochy.

Język: włoski.

-


W czasopiśmie "Argos" w sierpniu 1995 roku w numerze 94 ukazał się artykuł "Dalla Russia con ardore" (Z Rosji z zapałem)Włochy.

Język: włoski.

-


W miesięczniku "Cani - una rivista di razza" (Psy-magazyn) we wrześniu 1995 roku w numerze 9 ukazał się artykuł: "Il gigante è nero ed è pure russo" (Olbrzym jest czarny i jest również rosyjski). Włochy.

Język: włoski.

-


W kwartalniku "Cinologia" (Kynologia) w grudniu 1997 roku w numerze 4 ukazał się artykuł: “Per conoscere meglio le razze canine meno diffuse: il Terrier Russo” (Aby dowiedzieć się więcej na temat ras psów mało znanych: Terier Rosyjski). Włochy.

Język: włoski.

-


W miesięczniku "Cani - una rivista di razza" (Psy-magazyn) w styczniu 1998 roku w numerze 1 ukazał się artykuł: "Il Terrier soldato" (Terier żołnierz). Włochy.

Język: włoski.

-


W miesięczniku "Work Dogs" (Psy użytkowe) w kwietniu 1999 roku w numerze 80 ukazał się artykuł: “Terrier Nero Russo" (Czarny Terier Rosyjski). Włochy.

Język: włoski.


W miesięczniku "Cani - una rivista di razza" (Psy-magazyn) w styczniu 1999 roku w numerze 1 ukazał się artykuł: “Alla scoperta del gigante soldato” (Odkrycie gigantycznego żołnierza). Włochy.

Język: włoski.

-


W magazynie "Dog" (Psy) w listopadzie 1999 roku w numerze 15 ukazał się artykuł: "Monografia del Terrier Nero Russo" (Monografia Czarnego Teriera Rosyjskiego). Włochy.

Język: włoski.

-


"Terrier Nero Russo" (Czarny Terier Rosyjski) - książka wydana przez Włoski Klub Czarnego Teriera. Włochy 2000.

Język: włoski.


W miesięczniku "Cani - una rivista di razza" w marcu 2001 roku w numerze 3 ukazał się artykuł: “Terrier nero russo - potenza pura” (Czarny Terier Rosyjski - czysta moc). Włochy.

Język: włoski.

-


"Cani Utili" czasopismo wydawane we Włoszech. W październikowym wydaniu (212/2010) ukazał się artykuł poświęcony rasie Czarny Terier: "Il Terrier Nero Russo. Nella Realta' Italiana" (Czarny Terier Rosyjski. W rzeczywistości włoski). Autor: F. Bonanno. Włochy  

Język: włoski.


Płyta DVD - "Il Terrier Nero Russo" (Czarny Terier Rosyjski). Autor: AA.VV. Włochy.

Język: włoski.


 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768