O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Fazy rozwoju szczeniąt, co powinniśmy wiedzieć....

CZERNYSZ TO TEŻ PIES

Szczenię czarnego teriera podlega takim samym wzorcom rozwoju, wychowania i socjalizacji  jak każde inne psie szczenię. Wymaga opieki, ciepła i odpowiedniej do wieku socjalizacji.


Oczywiście, jako rasa, posiada specyficzne cechy, które stopniowo ujawniają się wraz z rozwojem szczeniaka. Dobrze jest wiedzieć, jakie to cechy i jak rozwijać te bardziej pożądane, a jak wyciszać te, które mogą sprawiać nam problem.


Na kilka spraw musimy zwrócić uwagę bez względu na to, czy to maltańczyk, dog, czy czernysz. Na to jak szczenię zachowuje się w stosunku do człowieka i jak zachowuje się do swoich pobratymców i jak reaguje na otoczenie.


Bez znajomości faz rozwoju szczeniaka, nie będziemy wiedzieć czy dana reakcja jest normalna, czy może jest wynikiem złej socjalizacji, nad którą jeśli mamy jeszcze czas możemy popracować (patrz: fazy rozwoju psa poniżej tekstu). Znajomość faz rozwoju szczeniąt, pozwala nam uzasadnić dlaczego oddajemy szczenię w określonym wieku i czego musimy uczyć gdy trafi do nowego domu. Bez takiej wiedzy, często przekonujący "pseudo hodowca" może nam wcisnąć szczenię przed 7 tygodniem życia, czy powiedzieć o 4 miesięcznym płochliwym szczeniaku, że to normalne, bo to dziecko.

FAZY ROZWOJU SZCZENIAKA

Wiek

okres rozwoju

cechy rozwojowe

0 - 2 tydzień

noworodek

Szczenię całkowicie zależne od  matki, jedyne czynności to ssanie i  spanie, odruchy wydalania wyzwalane przez matkę wylizywaniem okolicy genitalnej

3 tydzień

przejściowy

Otwarcie oczu 9-14 dzień, pełna  sprawność wzrokowa 40-50 dzień,  kanały uszne otwierają się w drugim  tyg. życia. Szczeniaki potrafią już  poruszać się (pełzać) zaczynają machać  ogonem i podejmują pierwsze zabawy ze sobą

3 - 12 tydzień

socjalizacja

Kluczowy Etap Rozwoju Psa. Szczenię otwarte jest na bodźce płynące z otoczenia . Jest to ważny okres doświadczeń i nauki. Według Lindsaya szczenię pomiędzy 3 - 16 tygodniem życia nauczy się więcej, niż podczas reszty życia. W fazie socjalizacji następują okresy "krytyczne" - pies wykazuje zwiększoną podatność na uczenie się. Brak doświadczeń w kontaktach z ludźmi i innymi psami może być przyczyną patologii zachowań. 3- 5 tydzień rozwoju: szczenię okazuje duże zainteresowanie wszystkimi nowymi obiektami. Powinno się dostarczać szczeniakom dużej ilość różnych zabawek: szeleszczących, okrągłych, miękkich , twardych. Ten okres jest bardzo ważnym okresem socjalizacji z człowiekiem. Od 5 tygodnia życia szczenię z rosnącą bojaźliwością odnosi się do obcych elementów otoczenia. Wtedy też narasta wrażliwość młodego psa na stresujące bodźce z otoczenia (uderzenie, huki) bojaźliwość wzrasta do końca okresu socjalizacji około 12 tygodnia życia), unikamy wówczas np. agresywnych dorosłych osobników do socjalizacji ze szczeniakiem.
Okres socjalizacji to zabawa, zarówno grupowa (pogonie, mocowania) jak i indywidualna np. zabawą z przedmiotem  (podrzucani , gryzienie,  popychanie, łapami). Zabawa jest bardzo ważnym elementem nauki np. z rówieśnikami szczenię uczy się kontrolowanego gryzienia.

 

13 tydzień

młodzieńczy

W wieku 13 tyg. rozpoczyna się okres młodzieńczy, trwający do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Zwierzę stale doskonali swoje zdolności ruchowe. Pojawia się silna skłonność do eksploracji (młode psy odbywają coraz dłuższe, samodzielne wędrówki).


Znając ogólne fazy rozwoju szczeniąt możemy zrozumieć, jak ważna jest socjalizacja i dostarczanie dużej ilości rozmaitych bodźców szczeniętom.

GDZIE SZUKAĆ SZCZENIAKA?


Po przejrzeniu dostępnej literatury, przemyślmy wybór hodowli. Trzeba zdać sobie sprawę, że zakup odpowiedniego szczenięcia czarnego teriera w Polsce może być trudny mimo wielu zarejestrowanych hodowli.


Mamy oczywiście możliwość wyboru: albo szukamy dobrej polskiej hodowli i czekamy na szczeniaka, albo po szczenię będziemy musieli pojechać za granicę.


Zakupując psa za granicą, mamy niewielką możliwość przyjrzeniu się szczeniakom. W tym wypadku  nasz przyszły członek rodziny, wybierany jest ze zdjęć umieszczonych  w Internecie i na podstawie opisu hodowcy.

W krajach takich jak Niemcy, Czechy, Słowacja, Rosja, Ukraina, Finlandia Czarny Terier jest  znaną rasą i szczeniaka można wybrać z kilku hodowli o każdej porze. Ale już nabycie z konkretnej hodowli  może wiązać się z krótszym lub dłuższym oczekiwaniem.


W Polsce pułapką dla przyszłych właścicieli czernyszy, może być fakt , że rasa jest dość znana. Może to pociągać za sobą pewne zjawisko. Jakie i z jakiego powodu? Rasa dość znana = duże zainteresowanie rasą = dużo miotów z różnych jakościowo skojarzeń = nasycenie rynku = szczeniaki mogą pozostawać w hodowli dłużej nawet do kilku miesięcy.


Nadal należy wyjaśnić, co może być złego w tym, że szczeniaki pozostają dłużej z matką. Nic w tym złego dopóki są socjalizowane!


Na szczęście możemy obejrzeć i szczeniaki i warunki w jakich są wychowywane. Dlatego uważnie wybierajmy hodowlę. A z jeszcze większą uwagą przyjrzyjmy się pieskom czy są zdrowe, czyste. Musimy zwrócić uwagę na socjalizację szczeniąt odbieranych po 12 tygodniu życia z hodowli (do 12 tyg. to najważniejszy okres socjalizacji dla szczeniaka).


Jeśli mimo wyboru hodowli i uzgodnieniu warunków odbioru szczeniaka po przyjeździe i obejrzeniu szczeniąt, nie będzie nam się podobać, ani hodowla, ani pieski. Naszą decyzję możemy zawsze zmienić.


POSAG SZCZENIAKA


Szczenię do nowego domu powinno wyjechać w wieku minimum 7 tygodni.


Szczeniak musi otrzymać metrykę , książeczkę zdrowia z wpisanymi datami odrobaczenia i datą pierwszej szczepionki (w wieku 6 tygodni) i informacją o kolejnych szczepieniach.


Z informacją, co szczeniak jadł w hodowli. Jeśli suchą karmę to powinniśmy otrzymać wyprawkę zabezpieczającą nas w taką karmę na 2 - 3 dni.


Powinniśmy od hodowcy otrzymać "instrukcję", w których godzinach piesek jadł. Jaki był jego plan zajęć domowych. To jest bardzo ważne, aby utrzymać rutynę dnia dla szczeniaka. Przeniesienie go w obce miejsce jest i tak wystarczająco stresujące. Starajmy się utrzymać przynajmniej plan dnia taki, jaki był u hodowcy i stopniowo zmieniajmy go, dostosowując do naszych warunków i wymogów.

Katarzyna Stańczak

hodowla Ben Nevis

 wszystkie zdjęcia autor: p. K. Stańczak - szczenięta z hodowli Va Bene miot "C"

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768