O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Siła spokoju kudłatego olbrzyma

 

Czarne teriery rosyjskie to nie tylko psy cechujące się atrakcyjnym wyglądem, to także psy wyróżniające się ponadprzeciętną inteligencją i nietuzinkowym sposobem bycia. Bez wątpienia spotkanie z CTR-em odciska spore piętno na każdym miłośniku psów. I nas wcale to nie dziwi, bo obok tego monumentalnego olbrzyma nie sposób przejść obojętnie.... szczęśliwcy, którzy stali się jego posiadaczami, odkrywają całkiem nową jakość koegzystencji z psem...

 

Zatem jaki on właściwie powinien być?... W standardzie przeczytamy "(..) Pies pewny siebie i pełen godności, w każdej sytuacji opanowany. Gdy zajdzie potrzeba, natychmiast przyjmuje postawę aktywno-obronną, ale szybko uspokaja się, gdy zagrożenie mija. Oprócz ładnego wyglądu czarny terier odznacza się przyjaznym nastawieniem i wielką wytrzymałością. Dobrze reaguje na szkolenie, przystosowuje się do każdego klimatu, jest chętny do pracy i godny zaufania (...)".

 

 

Twórcy rasy dążąc do harmonijnego połączenia najlepszych cech użytkowych uzyskali istne dzieło. Ich starania zaowocowały otrzymaniem psa, który wśród wielu zalet, posiada też umiejętność ścisłej i bezbłędnej współpracy ze swoim przewodnikiem (nie zapominajmy, że pierwotnym przeznaczeniem rasy była praca w szeregach wojska).

 

Na początku rasa znajdowała się pod ścisłym nadzorem wojska. Szczęśliwymi posiadaczami przedstawicieli tej rasy mogli zostać tylko nieliczni. Z czasem czernysze zaczęły trafiać z wojskowych koszarów do domów zwykłych obywateli. W bardzo krótkim czasie walory rasy zostały docenione i współcześnie rasa zyskała sporą popularność.

 

Mimo dynamicznego rozwoju rasy i ukierunkowanej hodowli, która z czasem położyła mocny nacisk na kształtowanie i umacnianie, nie tylko cech psychiki, ale również pożądanego (czytaj również atrakcyjnego) fenotypu, czernysze nadal zachowały swój unikalny charakter, co zdecydowanie wyróżnia je spośród innych ras.

 

Zarys psychologiczny czernysza jest w swej prostocie genialny... w zasadzie można napisać, że prawidłowo wychowany CTR to "olbrzym o gołębim sercu"... tak, tak... bezgranicznie oddany swemu panu... wpatrzony w niego, jak w obraz, gotowy dla niego dać się niemal "pokroić"....

 

Każdy właściciel czernysza potwierdzi, że z tych brązowych oczu można wyczytać emocje i w zasadzie porozumieć się z psem bez używania słów... Każdy CTR to wielkie pokłady psiej inteligencji i ostatecznie tylko od mądrości jego właściciela zależy czy poprzez umiejętne postępowanie wychowawcze odpowiednio je spożytkuje. Jeśli wydaje się Wam, że czernysza można pozostawić samemu sobie - to jesteście w błędzie.... Pies ten wymaga stałego kontaktu z właścicielem, dlatego też zorganizowanie mu kojca nawet klasy "S" jest najgorszym z możliwych pomysłów, bo Czernysz osamotniony, to wkrótce Czernysz sfrustrowany, z którego życie zacznie uchodzić.

 

 

Pozwól CTR-owi przebywać w swoim towarzystwie, a zobaczysz, jak niewiele mu do szczęścia trzeba. Zazwyczaj czernysze obierają sobie w domu jeden "strategiczny" punkt, z którego bacznie wszystko obserwują. Jeśli tylko mają okazję, nie odmawiają sobie przyjemności przebywania w bliskim kontakcie swojego pana, bodaj położyć główkę na paninym kapciu... a jak się stęsknią za dotykiem, potrafią szturchając nosem i wpychając głowę pod łokieć, same się o zainteresowanie upomnieć. Niektórzy właściciele mówią pieszczotliwie o swoich podopiecznych "mamina spódnica". Myślisz, że to zabawne? Ale to fakt, który ma swoje racjonalne wytłumaczenie :-). Dzieje się tak dlatego, że CTR-y z natury są psami, które chcą mieć wszystko pod należytą kontrolą. Jednak, nieodparta potrzeba odpowiedniej ochrony "ich" ludzkiego stada sprawia, że muszą wiedzieć, gdzie kto jest, i co się z daną osobą w konkretnym momencie dzieje :-). Stąd też na różnych terytoriach, gdzie pole widzenia jest znacznie ograniczone (np. w mieszkaniu/domu takim elementami granicznymi będą ściany, a na posesji budynki czy zarośla) czernysze potrafią niepostrzeżenie przemieszczać się za swoim panem podążając jego krokiem i... musisz być gotowy na to, że nawet tam "gdzie król chodzi piechotą" też chętnie będą Ci towarzyszyć...

 

Prawdą jest również krążące stwierdzenie, że Czernysz: "jak kocha to całym swym sercem, jak mu ktoś/coś podpadnie to "nienawidzi" całym sobą".

 

W domu zamieszkałym przez CTR-a panuje cisza i spokój, bo czernysze nie szczekają bez wyraźniej potrzeby, a oceniają sytuację i analizują zagrożenie. Dopiero wówczas, gdy w ich ocenie istnieje realne niebezpieczeństwo, następuje u nich niebywale szybka reakcja... atakują z szybkością węża i powalają siłą niedźwiedzia. To kolejna cecha, dla której kupno czernysza do typowego pilnowania obejścia nie ma żadnego sensu. Oczywiście nie znaczy to, że CTR-y nie pilnują swojego terytorium... pilnują i to nawet lepiej, niż nie jeden śmiertelnik jest sobie w stanie to wyobrazić... po prostu nie uganiają się i nie szczekają na wszystko i wszystkich, co akurat znajdzie się w zasięgu bramy. W obecności swojego pana dobrze wychowany czernysz wpuści każdego kto nie wykazuje wrogich zamiarów, ale biada temu, kto przychodzi w innych celach...

 

Czernysze potrafią żyć w idealnej symbiozie ze wszystkimi domownikami. Dla "swoich ludzkich dzieci" są nad wyraz wyrozumiałe i wykazują się stoicką wręcz cierpliwością. Naturalnie najbardziej idealny będzie taki układ, w którym dziecko w domu już jest, a potem pojawi się pies. Jednak w w przypadku CTR-ów zdecydowana większość z nich potrafi doskonale odnaleźć się w sytuacji, kiedy rodzina powiększa się o dziecko i siłą rzeczy one schodzą na drugi plan.

 

Ale uwaga! Coś za coś. Uzyskanie zgodnej harmonii współżycia ludzko-psiej rodziny będzie możliwe tylko wówczas, gdy właściciel umiejętnie i prawidłowo wychowa swojego psa. Jeśli za młodu zostaną popełnione podstawowe błędny wychowawcze, to zazwyczaj "mści" się to, chociażby w takich właśnie zwrotnych momentach życia człowieka (macierzyństwo/ojcostwo).

 

Pamiętać należy, że ta "wielka siła spokoju", wychowana najlepiej jak tylko można, zawsze będzie psem i w swoich zachowaniach, zawsze będzie kierować się instynktem adekwatnym do jego gatunku. Dlatego też, bez względu na to, jak wspaniale i dobrze będzie ułożony czernysz, to my - ludzie - musimy pamiętać o tym, że dzieci i psy zawsze powinny pozostawać pod opieką dorosłych!.

 

Wiele dramatycznych sytuacji typu: pies pogryzł dziecko, o których tyle słyszy się w mediach, rozgrywa się zazwyczaj za sprawą braku sprawowania należytej kontroli osoby dorosłej nad dziećmi i czworonogami. Poza tym pamiętajmy, że czułe i pobłażliwe zachowanie skierowane jest tylko i wyłącznie do "swoich dzieci", a dzieci naszego kolegi to już w psim pojmowaniu świata obce dzieci i ich różne reakcje i zachowania (często krzykliwe, wrzaskliwe i irracjonalne - z punktu widzenia dorosłego człowieka i psa) mogą być przez zwierzę różnie zinterpretowane.

 

 

Czernysze z natury nie są psami konfliktowymi i z reguły świetnie dogadują się z resztą domowego "zwierzyńca". Dobrze wychowane, bez większych problemów odnajdą się także w większym stadzie swojego gatunku, aczkolwiek przy kontaktach psio-psich z zasady więcej uwagi należy poświęcić samcom, bowiem niektóre z nich mogą wykazywać się cechami samca Alfa (szczególnie kryjące reproduktory) i wówczas w stadzie trudno będzie posiadać jeszcze jednego psa. Suki generalnie zdecydowanie łatwiej ustanawiają hierarchię w swojej grupie i bardzo rzadko zdarza się, by chciały rywalizować pomiędzy sobą o pałeczkę pierwszeństwa.

 

Niezwykłą cechą czernyszy jest również to, że niezwykle żywo i energicznie reagują na to, co się wokół nich dzieje, a także zadziwiają swą spostrzegawczością. W środowisku hodowców i właściciel CTR-ów zwykło się mawiać, że potrafią "rozumnie" oglądać telewizję ze swoim panem i.... faktycznie jest to prawda :-). Dodamy jeszcze, że czernysz potrafi najzwyczajniej w świecie się obrazić -  jak?, by móc tego doświadczyć, trzeba być w posiadaniu tego kudłatego olbrzyma :-).

 

Pomysłowość, bystrość i jasność umysłu czernysza zdumiała już nie jednego.... myślą i analizują sytuację zanim podejmą decyzję o działaniu. Czasami są "uparte", "ślepe" i kierują się "słuchem wybiórczym". Takie zachowanie często rodzi zabawne sytuacje.... chcesz, by Twój pies zabrał swoje psiejstwo w inne miejsce, a on łypie na ciebie okiem "o co ci pańciu chodzi... tutaj mi tak wygodnie :-)". Zmieniasz intonację głosu na bardziej stanowczą i...."no dobra niech ci będzie.... idę.... i słyszysz trzask rzucanych w inne miejsce psich kości...". Dlatego nawiązanie odpowiedniej więzi emocjonalnej z psem i wypracowanie pożądanych zachowań jest tak ważne, byś to TY był panem psa, a nie pies był w posiadaniu pana :-).

 

Zalety rasy można wymieniać długo... należy jednak zaznaczyć, że w świecie zwierząt nie ma monotonii, a każdy osobnik to indywidualna jednostka. W każdym miocie hodowca wyselekcjonuje maluchy o różnych cechach przewodnich: te zbliżone do standardu i najbardziej pożądane, ale oprócz nich, będzie też potrafił wskazać te szczenięta, które będą nieśmiałe czy dla odmiany bardziej przebojowe (dominujące). Na starcie, każdy z tych maluchów, ma równe szanse wyrosnąć na "porządnego czernysza", ale tylko wówczas, gdy trafi na odpowiedniego właściciela i zostanie prawidłowo wychowany. Dlatego osoby niedoświadczone, które nie miały wcześniej kontaktu z rasą, chcąc wybrać szczenię dla siebie i swojej rodziny, powinny zdać się na rady, sugestie i opinię hodowcy, a nie brać pierwszego szczeniaka, który wpakuje im się sam na kolana... "bo sam nas wybrał" lub dla odmiany sięgać po tego trzęsącego się i przyklejonego do ściany kojca... "bo taki biedny i nieśmiały".

Jeśli dojdziecie do wniosku, że czarny terier rosyjski jest rasą odpowiednią dla Was, i wkrótce staniecie się posiadaczami przedstawiciela tej rasy, to pamiętajcie, że Waszym obowiązkiem jest go porządnie i rozsądnie wychować, i to już od pierwszych wspólnie spędzanych dni... by prawidłowo oszlifować dany Wam diament... ale o tym poczytajcie TUTAJ.

Redakcja Świata Czarnego Teriera

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768