O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Testy Campbella - jak ocenić przyszłe predyspozycje szczenięcia?

W 1975 roku William E. Campbell opracował test składający się z kilku elementów. W całokształcie test ma pomóc ocenić charakter szczenięcia, co powinno pomóc dokonać właściwego wyboru psa, najlepiej nadającego się do codziennego życia z rodziną. Testy powinna wykonywać osoba możliwie obca dla szczeniąt. Testowany szczeniak powinien znaleźć się w obcym sobie pokoju sam na sam z przeprowadzającym test, tak aby obecność rodzeństwa nie dodawała mu pewności siebie. Testy powinny być przeprowadzone w porze największej aktywności szczeniąt.

 

W wieku około 7 tygodni reakcje szczeniąt odzwierciedlają głównie odziedziczone skłonności. Późniejsze doświadczenia oraz wpływy środowiska ukształtują ostatecznie temperament psa. Testy przeprowadzone w siódmym tygodniu życia pozwolą hodowcy z dużą dozą prawdopodobieństwa określić przyszły charakter malca i wybrać dla niego odpowiedni dom.

 

 

Testy sprawdzają pięć różnych typów zachowań, które są następująco punktowane:

1 punkt - Bardzo dominujący;
2 punkty - Dominujący;
3 punkty - Uległy;
4 punkty - Bardzo uległy;
5 punktów - Niezależny.


Szczeniaki, które otrzymały w punktacji głównie jedynki, są szczególnie predestynowane do pracy psów stróżujących lub policyjnych. Wymagają one doświadczonego przewodnika. Szczeniaka o takim charakterze pod żadnym pozorem nie można sprzedać komuś, kto nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z psami. Pies, który zaliczył testy na jedynki i na dwójki, nawet z przewagą dwójek, jest ciągle jeszcze niezłym materiałem na psa pracującego.


Te szczeniaki, które otrzymały dwójki i trójki, z przewagą dwójek, mogą być dobrymi psami dla rodziny, choć nie dla każdej. Lepiej, aby nie było tam dzieci, a przyszli właściciele mieli pewne doświadczenie w postępowaniu z psami. Te, które otrzymały głównie trójki, mogą być świetnymi towarzyszami zabaw, nawet dla młodszych dzieci. Te, które oceniono na trójki i czwórki, wymagają wrażliwych i spokojnych właścicieli. Zwierzę z przewagą czwórek łatwo może stać się agresywnym tchórzem, tylko dla doświadczonych właścicieli. Pies, który otrzymał głównie piątki, znakomicie zniesie warunki dużej hodowli, natomiast nieszczególnie nadaje się na przyjaciela rodziny.

 


Testy należy przeprowadzić następująco:

Test 1. Predyspozycji stadnej/towarzyskość


Szczeniak powinien znaleźć się na podłodze, pośrodku pokoju, w którym przeprowadzany jest test. Osoba prowadząca test powinna zwrócić uwagę szczeniaka na siebie i zachęcić go, aby podszedł. Szybkość reakcji, zachowanie i postawa jaką szczeniak przyjmuje podchodząc do człowieka, jak się wobec niego zachowuje - wszystko to ma wpływ na punktację. Szybko, z podniesionym ogonem przychodzące szczenię, które podskakuje i podgryza ręce testującego, otrzymuje 1 punkt to, które idzie wprost i podaje łapę otrzymuję 2 punkty, z kolei to, które idzie wprost, ale z podkulonym ogonem otrzymuje 3 punkty, zaś to, które podchodzi niepewnie z podwiniętym ogonem, poddańczo, waha się, może posikiwać otrzymuje 4 punkty, natomiast taki piesek, który zupełnie ignoruje obecność człowieka, zajęty swoimi sprawami zostaje na miejscu otrzymuje 5 punktów.

Test 2: Chęć towarzyszenia człowiekowi

 

Należy oddalić się od szczeniaka i dyskretnie obserwować czy szczenię podąża za osobą przeprowadzającą próbę. Jeśli udało się skłonić szczeniaka, by podszedł lub przynajmniej podążał w kierunku prowadzącego test, osoba ta powinna zrobić kilka kroków do tyłu i obserwować czy szczeniak chętnie mu towarzyszy. Bardzo dominujący szczeniak pójdzie za nim chętnie, plącząc się pod nogami, a nawet próbując chwytać zębami za stopę - otrzymuje 1 punkt. Szczenię dominujące, które idzie chętnie, ale bez podgryzania otrzymuje 2 punkty. Szczenię uległe, które idzie z wahaniem otrzymuje 3 punkty. Bardzo uległy szczeniak, delikatnie popchnięty pójdzie za przewodnikiem, przewracając się na plecy za każdym razem, gdy ten się zatrzyma, aby go pogłaskać - otrzymuje 4 punkty. Niezależny szczeniak zajmie się swoimi sprawami ignorując zaproszenie do spaceru - otrzymuje 5 punktów.

Test 3: Pozbawienie swobody ruchu


Osoba testująca przewraca szczeniaka delikatnie na grzbiet i unieruchamia go na około trzydzieści sekund  W tym teście przyznawane są punkty od jednego do czterech, w zależności od tego jak energicznie malec protestuje przeciw tej pozycji. Jeden będzie gwałtownie wyrywał się próbując ugryźć trzymającego - 1 punkt, drugi będzie się bronił, ale powstrzyma się od gryzienia - 2 punkty, trzeci będzie bronił się ale szybko uspokoi się - 3 punkty, a jeszcze inny będzie protestował leciutko lub pogodzi się z przemocą, liżąc ręce trzymającego - 4 punkty.

Test 4: Reakcja na gesty dominacyjne


Często zdarza się nam widzieć spotkanie dwóch obcych psów, zdawałoby się równych siłą. Po chwili zastanowienia jeden z ruch kładzie łapę lub opiera podbródek na kłębie drugiego. Widywaliśmy zapewne obydwa możliwe warianty rozwiązania tej sytuacji, w której jeden z psów wykonał typowe gesty dominacyjne. W pierwszym wariancie drugi uznał się za słabszego i psy rozeszły się spokojnie. W drugim - uznał, że jest równie silny i spotkanie zakończyło się walką.

 

Test ma sprawdzić reakcje szczeniaka na gesty dominacyjne. Osoba testująca głaszcze malca po głowie, następnie schodzi ręką w dół i zatrzymuje dłoń na kłębie na około trzydzieści sekund. Jeden punkt otrzymuje szczeniak, który zacznie protestować, powarkując, będzie starał się wywinąć. Dominujący szczeniak, który skacze i daje łapę otrzymuje 2 punkty. Szczeniak uległy będzie zwijał się i lizał ręce - otrzymuje 3 punkty. Bardzo uległy (4 punkty) prawdopodobnie posiusia się trochę, przypadając do ziemi. Nienależny, podobnie jak w poprzednich testach, zignoruje całą procedurę (5 punktów).

Test 5: Pełna dominacja przez podniesienie do góry

 

Podobnie jak w teście 3 przyznajemy punkty od 1 do 4, gdyż, jak przekonamy się za chwilę, szczeniak jest pozbawiony możliwości wykazania się niezależnością. Osoba testująca podnosi delikatnie szczeniaka na około trzydzieści sekund, splatając mu dłonie pod brzuszkiem. Taki chwyt stawia osobę testującego w pozycji absolutnego dominanta. W zależności od stopnia poddania przyznajemy punkty od 1 do 4. Szczenię broni się gwałtownie, gryzie, warczy - 1 punkt. Szczenię broni się dość zdecydowanie, ale nie gryzie - 2 punkty. Szczenię broni się, następnie uspokaja, liże ręce - 3 punkty. Szczenię nie broni się, liże ręce - 4 punkty.

 

 

Opracowała Redakcja Świata Czarnego Teriera

 

(na podstawie książki "Okiem psa" Johna Fishera)

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768