O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Dlaczego psy wzdychają?

 

„wzdychać - głęboko i głośno zaczerpywać powietrza i wypuszczać je, dając upust emocjom”

 

Nie ma nic bardziej uroczego, niż ekspresyjne dźwięki wydawane przez posiadanego czworonoga. Gdy pies wzdycha, zazwyczaj uśmiechamy się, słysząc ten charakterystyczny dźwięk. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia westchnienia, które jest dość osobliwą formą „psiej wypowiedzi”. Bycie właścicielem psa oznacza również konieczność zrozumienia języka w jakim stara się on komunikować z własnym opiekunem.

 

Naukowcy stwierdzili, że ludzie wzdychają około 12 razy na godzinę lub przynajmniej raz na pięć minut. Jeśli ludzie wydają z siebie mniej lub bardziej głębokie westchnienia, to zazwyczaj mają ku temu jakiś powód. Poetycko rzecz ujmując można napisać, że westchnienia są odpowiedzią na wszystkie niewypowiedziane pytania unoszące się w powietrzu.

 

 

Jednak człowiek pewnie stąpający po ziemi z pewnością po głębszym namyśle dojdzie do wniosku, że westchnienia mogą zawierać w sobie znacznie większy ładunek różnorodnych emocji. Według badań przeprowadzonych przez Elke Vlemincx i współpracowników z Uniwersytetu w Leuven, wzdychanie działa jak fizyczny - i psychiczny - przycisk resetowania. Wzdychanie również odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowia, bowiem pomaga w utrzymaniu zdrowej funkcji płuc.

 

A jak jest z psami? Czy ich westchnienia mają takie samo znaczenie, jak westchnienia ludzi? Chociaż takie wyjaśnienie tej zagadki może nasuwać się w pierwszej kolejności, to odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, a psie westchnienia nie zawsze oznaczają, że psiak w danym momencie stanowi centrum wszechświata. Niektóre psy doskonale wiedzą, jak zmanipulować swoich właścicieli, aby ci zrobili dokładnie to, czego one w danym momencie od nich chcą. Wzdychanie może być jednym ze sposobów na psie dążenie do celu. To jak na nie zareagujesz, w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze znasz swojego psa.

 

Psy mogą wzdychać z wielu różnych powodów i nie mamy wątpliwości, że niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

 

Wielu ekspertów zastanawiało się nad tym, dlaczego psy wzdychają i... jak dotąd nie znaleźli oni jednej i spójnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak większość z nich zgadza się co do tego, że westchnienia wskazują, iż pies próbuje wokalizować swoje odczucia. Psie wzdychanie jest emocjonalnym sygnałem kończącym czynność. Upraszczając, westchnienie jest rodzajem kropki postawionej na końcu niewypowiedzianego przez psa zdania.

 

Aby określić znaczenie westchnienia własnego psa, należy zwrócić uwagę na całokształt, a przede wszystkim:

  • mowę ciała psa;

  • sposób i częstotliwość wzdychania;

  • kontekst sytuacji, w której dochodzi do wzdychania.

Możesz również zauważyć, że niektóre rasy są bardziej „wokalne” niż inne. Podobnie jak w przypadku ludzi, niektóre psy są po prostu bardziej „rozmowne” niż inne. Należy podkreślić, że bardzo ważny jest język ciała towarzyszący wzdychaniu psa. Mowa psiego ciała jest zdecydowanie kluczem do interpretacji dźwięków, które pies wydaje. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego psy wzdychają.

 

W zasadzie istnieje ku temu wiele powodów, my skupimy się na tych najistotniejszych:

  • czuje się zrelaksowany;

  • czuje się rozczarowany;

  • próbuje Ci powiedzieć, że czegoś chce;

  • ma problemy zdrowotne.

Kiedy wracasz ze swoim psem z długiego spaceru lub kończysz zajmującą zabawę w aportowanie, możesz zauważyć, że pies kładąc się wdycha. Jeśli Twój pies wzdychając, jednocześnie kładzie głowę na przednich łapach, zwykle oznacza to zadowolenie. Twój pies miał czas na zabawę i skupił na sobie Twoją uwagę, więc teraz jest zadowolony. Satysfakcja to w zasadzie główny powód, dla którego psy wzdychają - po prostu robią to wówczas, gdy wchodzą w głęboki stan relaksu. Sama świadomość tego, że sprawiłeś, iż Twój futrzany przyjaciel jest zadowolony, może sprawić, że Ty również wzdychasz ze... szczęścia.

 

Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jest tak wiele różnych emocji, które Twój pies może próbować przekazać Ci prostym westchnieniem. Psy często głośno wzdychają, zwłaszcza podczas drzemki, a tego typu wzdychanie zwykle wskazuje na emocjonalną zmianę w znacznie bardziej intensywną formę wyciszenia. U młodych szczeniąt można zauważyć swoiste „westchnienie zadowolenia”, gdy są blisko matki, miotowego rodzeństwa lub człowieka. Twój pies może również poprzez westchnienie mówić Ci, że jest wyczerpany i gotowy do snu.

 

 

Jeśli twój pies ostatnio dużo przeszedł, to skumulowany stres może wywołać wzdychanie, i tak jak w przypadku ludzi, może to być sposób, w jaki Twój pies naciska przycisk resetowania i próbuje się odstresować, odzyskując poczucie normalności.

 

Wzdychanie psa nie zawsze jednak świadczy o pozytywnych emocjach, chociaż wydaje się, że właśnie taka jest opinia większości. Ważne jest, abyś nauczył się interpretować język wokalny i mowę ciała własnego psa. Pomyśl o tym w ten sposób. Gdybyś był w kraju, w którym wszyscy mówiliby innym językiem niż Ty, to próby komunikacji byłyby z pewnością dla Ciebie frustrujące. To samo dzieje się z psem, który próbuje Ci przekazać, co czuje w danej chwili i... nie jest rozumiany.

 

Jeśli poświęcisz trochę czasu na przestudiowanie dźwięków wydawanych przez psa i działań towarzyszących tym dźwiękom, lepiej zrozumiesz, co „mówi” Twój pies. Ponadto poprzez określone czynności, gesty, a nawet modulację głosu sam możesz sprowokować psa do westchnień o różnym podtekście emocjonalnym. Na przykład, jeśli Twój pies żebrał przy stole o jedzenie w porze obiadowej i nic nie otrzymał, może swoje emocje wyrazić poprzez westchnięcie, które w takiej sytuacji będzie oznaczać, że zrezygnowany zaprzestał żebrania (​poddał się) i najprawdopodobniej w ten sposób właśnie „strzelił focha”.

 

Obserwacja mowy ciała psa podczas wzdychania jest bardzo ważna. Szczególną uwagę należy zwrócić na jest jeszcze jeden aspekt fizyczny - wyraz pyska psa. Tak, mimika psiego pyska może być bardzo istotna, gdy próbuje Ci on coś „powiedzieć”. Wyraz oczu jest bardzo ważnym wskaźnikiem emocjonalnym, gdy towarzyszy im westchnienie.

 

Kiedy Twój pies ma szeroko otwarte oczy podczas wzdychania, może to oznaczać, że w danej chwili czegoś potrzebuje lub coś od Ciebie chce. Na przykład, jeśli próbuje zachęcić Cię do zabawy lub chce zwrócić na siebie Twoją uwagę, a Ty nie reagujesz, może nieudane próby interakcji zakończyć westchnieniem.

 

Czasami możesz zauważyć, że gdy pies wzdycha, również lekko przymyka oczy. Najprawdopodobniej jest to psi sposób na komunikowanie przyjemności. Możliwe, że Twój pies wzdycha, kiedy go głaszczesz lub wówczas, gdy właśnie podałeś mu jeden z jego ulubionych przysmaków. Niezależnie od przypadku, Twój pies daje Ci do zrozumienia, że ​​jest zadowolony z danej sytuacji.

 

Chociaż pozytywne emocje są zwykle powodem psich westchnień, to istnieją również inne powody takiego stanu rzeczy, które powinny skłonić Cię do podjęcia określonych działań. Jeśli zauważysz, że Twój pies często i nadmiernie wzdycha bez wyraźnego i łatwo wytłumaczalnego powodu, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Znane są przypadki, w których psie westchnienie nie ma podłoża emocjonalnego, ale związane jest ze stanem jego zdrowia.

 

To, co interpretujesz jako westchnienie, może w rzeczywistości być sapaniem. Choroby układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, mogą powodować świszczący oddech, który może być mylnie interpretowany. Jeśli zauważysz, że Twój pies nie tylko wzdycha, ale także pojękuje, kaszle i ma problemy z oddychaniem, zdecydowanie powinieneś wybrać się z nim do weterynarza.

 

Czy westchnienie zawsze jest westchnieniem? Psy wydają wiele różnych dźwięków o wielorakim znaczeniu. Takie zachowania są uzależnione od rozmaitych czynników, takich jak: kontekst, doświadczenie, relacje, sposób bycia i wiele innych. Istnieje również ludzka interpretacja tej czynności: westchnienia dla jednej osoby mogą być dla drugiej sapaniem, jękiem, stękaniem lub kwileniem.

 

 

Najważniejsze jest, abyś pamiętał, że nie ma jednej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Równie istotne jest, abyś nie antropomorfizował własnego psa, ponieważ może to nie tylko utrudnić życie obu stronom, ale może bezpośrednio szkodzić Twojemu pupilowi. Chcąc zrozumieć psa, powinieneś wziąć pod uwagę kontekst sytuacji, w której Twój pies wzdycha.

 

Poznanie własnego psa to najlepszy sposób na rozszyfrowanie wydawanych przez niego dźwięków. Zwróć uwagę, kiedy Twój pies wydaje określone odgłosy. To pomoże Ci odnaleźć i zidentyfikować wzory charakterystycznych zachowań. Zrozum, dlaczego TWÓJ pies wzdycha - ponieważ powód, dla którego on wzdycha może być całkiem inny niż ten, dla którego wzdycha INNY pies. Zrozumienie, w jaki sposób Twój pies komunikuje się z Tobą poprzez westchnienia, może pomóc Ci lepiej zaspokoić jego potrzeby.

 

Redakcja Portalu Świat Czarnego Teriera

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768