O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Czy psy się nudzą?

 

Nuda - negatywny stan emocjonalny,

który spowodowany jest bezczynnością, jednostajnością,

brakiem zmiany otoczenia, brakiem bodźców, a czasami chorobą.

 

Nudzić się rzecz ludzka, ważne, by nie robić tego zbyt często. Naukowcy przekonują, że nuda, szczególnie przewlekła, ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. A jak jest z psami? Okazuje się, że psom pod tym względem wcale nie jest do nas tak daleko. Podobnie jak ludzie, również psy w określonych sytuacjach mogą doświadczać stanu podobnego do tego, który my zwykliśmy nazywać nudą. I podobnie jak u ludzi, długotrwała stagnacja, nie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne, ale także i fizyczne zwierzęcia.

 

 

Rytm biologiczny a pies. Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu zastanów się i odpowiedz sobie na pytanie, ile czasu Twój pies spędza na aktywności? Zacznijmy od tego, że rytm biologiczny stanowi jedną z podstawowych cech życia i oznacza występowanie okresowych, możliwych do przewidzenia oscylacji procesów fizjologicznych, biochemicznych i behawioralnych. Ruch obrotowy Ziemi sprawia, że mamy dzień i noc. W związku z tym wszystkie organizmy przystosowały się do tego i wykształciły mechanizm odpowiedzialny za regulowanie swojej aktywności w ciągu doby, w zależności od pory dnia. Jest to tzw. zegar biologiczny, kontrolujący rytm okołodobowy, który trwa mniej więcej 24 godziny. To mechanizm bardzo stary filogenetycznie i skoro mają go właściwie wszystkie organizmy, to oznacza, że jest on bardzo ważny dla ich funkcjonowania i przeżycia na Ziemi.

 

Dzięki dobrze działającemu zegarowi biologicznemu psie komórki, tkanki i narządy są przygotowane do odpowiedniej pory dnia, tak aby były aktywne wtedy, kiedy jest to potrzebne, a nie cały czas pracowały na najwyższych obrotach. Innymi słowy, psie komórki są przygotowane - pod względem hormonalnym i metabolicznym - do tego, kiedy zwierzę śpi, kiedy czuwa, kiedy odpoczywa oraz kiedy przejawia różne formy aktywności. Rytm okołodobowy sprawia, że organizm funkcjonuje jak doskonała orkiestra symfoniczna. Wszystkie procesy biologiczne, tak jak instrumenty w orkiestrze, współgrają ze sobą, a ich korzystne parametry przypadają na najodpowiedniejszą porę doby.

 

Obserwując psy można dojść do wniosku, że sen odgrywa w ich życiu ważną rolę. Nie ma jednak jednego wzorca, który określałby ile czasu w ciągu doby powinny spać psy. W tej kwestii nawyki czworonogów zależą od rasy psa, wieku zwierzęcia, stanu zdrowia, a także aktywności, które podejmuje na co dzień. Przedstawiciele dużych ras z reguły śpią więcej niż mniejsze psy. Za to szczenięta (bez względu na wielkość i rasę) potrzebują więcej snu niż psy dorosłe (nowonarodzone szczenięta przesypiają nawet do 90% doby). Kiedy pies wchodzi w wiek seniora również zmieniają się jego zwyczaje związane ze snem. Starsze psy z reguły śpią więcej, ale czas ten dzieli się w ciągu doby na kilka krótszych cykli.

 

Określając ramy czasowe snu u psów przyjmuje się, że dorosłe psy śpią około 12-14 godzin w trakcie doby. Szczenięta oraz psi seniorzy mogą przespać nawet do 18-19 godzin w ciągu doby. Z kolei rozkład snu, odpoczynku i aktywności psa w trakcie doby przedstawia się następująco: psy potrafią przespać około 50% całego dnia. Około 30% czasu w ciągu doby psy spędzają na odpoczynku. Około 20% z całego dnia psy są aktywne.

 

sen i odpoczynek jest równie ważny jak aktywność

 

W przeciwieństwie do kotów psy są istotami bardzo towarzyskimi i w czasie, kiedy nie śpią, wymagają takiego zorganizowania dnia, aby poszczególne czynności dostarczyły im odpowiedniej stymulacji psychicznej i fizycznej, tak aby mogły one uniknąć problemów behawioralnych wynikających z nudy. Warto zaznaczyć, że z pozoru niewinna stagnacja może prowadzić do takich poważnych zaburzeń jak chociażby depresja. Przyczynami doświadczania przez psa stanu określanego nudą są m.in. samotność, nieurozmaicone otoczenie, ograniczona przestrzeń życiowa, jednolite żywienie, brak bodźców stymulujących aktywność fizyczną i psychiczną.

 

Nuda nie jest zjawiskiem występującym powszechnie w naturze. Kiedy człowiek się nudzi, po prostu zaczyna szukać sobie jakiegoś zajęcia. Z kolei dzikie zwierzęta są zbyt zajęte, by popaść w taki stan: polują, patrolują podległy im obszar, walczą o terytorium, zabiegają o partnera, budują schronienia, czy wychowują młode. Najczęstszym źródłem monotonii u udomowionych zwierząt jest niestety człowiek.

 

Psy są inteligentnymi zwierzętami, a niektóre rasy nawet bardziej niż inne. W rzeczywistości większość ras psów została wyhodowana w celu wykonywania określonej pracy. Nawet rasy typowo ozdobne i towarzyszące miały z zasady umilać czas swoim opiekunom spędzając go wraz z nimi. Tymczasem obecnie typowe ozdóbki są pozbawione towarzystwa swoich zapracowanych opiekunów, a wiele ras użytkowych jest traktowana jako psy towarzyszące, którym trudno jest zaadoptować się do nowej roli. Poza tym większość współczesnych psów spędza wiele godzin samotnie, kiedy ich opiekunowie idą do szkoły, pracy lub załatwiają różne sprawy na mieście. Zapewnienie psu odpowiednich warunków życiowych, a także właściwa stymulacja nie tylko zapobiega nudzie, ale także pielęgnuje osobowość psa i chroni go przed stresem.

 

Najważniejsze bodźce dla psów to:

 • ekspozycja na ciekawe miejsca i rzeczy;

 • nowe, ekscytujące doświadczenia;

 • częste możliwości uczenia się i rozwiązywania problemów;

 • badanie i interakcja z obiektami, otaczającym je środowiskiem, ludźmi i innymi zwierzętami.

Poza fazą snu w życiu psa powinien znaleźć się czas na:

 • aktywność:

  • spacery (eksploracja terenu, bieganie, węszenie, kopanie);

  • zabawa z innymi psami;

  • zabawa z opiekunem;

  • kontakt socjalny;

  • ćwiczenia i nauka;

 • pielęgnację własnego ciała:

 • jedzenie i żucie;

 • obserwację otoczenia.

Tymczasem większość z nas w ciągu dnia pracuje, a w nocy z kolei śpi. Praca trzyma nas z dala od domu przez co najmniej 8-10 godzin dziennie, a nocne odpoczywanie sprawia, że jesteśmy wyłączeni z jakiejkolwiek aktywności. Zastanawiasz się, czy Twój pies nudzi się, gdy z czysto fizjologicznych względów (sen) nie jesteś w stanie się nim zająć lub pozostaje on sam w czasie Twojej nieobecności w domu? W przypadku niektórych psów odpowiedź rzeczywiście będzie brzmiała: tak. Dlatego tak ważne jest, aby osoby spędzające dużo czasu poza domem dołożyły szczególnych starań, by w czasie spędzanym wspólnie ze zwierzęciem, zapewnić mu na tyle dużo doznań i atrakcji, by pies mógł spokojnie w nocy spać, zaś w dzień (nie nudząc się) przetrwał czas, gdy będą oni nieobecni w domu. 

 

Jeśli myślisz, że trzy spacery dziennie wykonywane w pospiechu i/lub własny ogródek, pełna miska oraz kilka głaśnięć psa w międzyczasie wystarczą mu do szczęścia to jesteś w błędzie. Żaden pies nie będzie w domyśle spał przez cały czas nieobecności właściciela w domu i prędzej czy później sam zacznie dbać o to, by zorganizować sobie czas - niekoniecznie w sposób, który przypadnie opiekunowi do gustu!!! Niszczenie, roznoszenie, rozwalanie, żucie, czy gryzienie różnych domowych sprzętów, przedmiotów, odzieży, czy butów to tylko początek z serii różnych katastrof, które mogą się przytrafić w domowym zaciszu...

 

Ogródek też nie jest remedium na nieobecność właściciela w domu lub permanentny brak czasu dla psa. Musicie pamiętać, że Wasze ogródki nie są z gumy. Ogrodzone są płotem, który wyznacza jasne dla psa granice podlegającego mu terytorium. Eksploracja własnego terenu ze znanymi i swojskimi zapachami szybko się psu nudzi. Co gorsza, pies pozostawiony sam sobie w ogródku może zacząć szybko szukać sobie zajęcia. Na przykład może zacząć oszczekiwać każdy przejeżdżający samochód, każdego wypatrzonego przechodnia, widziane zza płotu psy i koty sąsiadów, a nawet latające w pobliżu ptaki. Na dokładkę może w sobie odkryć zamiłowanie ogrodnicze do kopania dołów i tym samym rujnowania trawnika i/lub wyrywania z tak dużą pieczołowitością pielęgnowanych roślin. Ale to jeszcze nie wszystko. Wiele godzin spędzonych w samotności może popchnąć psa do podjęcia próby ucieczki z posesji poprzez podkopywanie się pod płotem czy wspinaczkę lub skoki przez płot. W końcu na ulicy tyle się dzieje...

 

niszczenie przedmiotów podczas nieobecności właściciela w domu może być jednym z objawów nudy

 

Po czym poznać, że pies się nudzi?

 • snucie się po domu bez większego celu;

 • powolne poruszanie się;

 • zachowanie apatyczne wskazujące na chorobę (wyniki badań i ocena kliniczna lekarza temu przeczą);

 • osowiałość;

 • brak apetytu;

 • niespokojne zachowanie;

 • nadaktywność;

 • zabieganie o atencję opiekuna;

 • destrukcyjne zachowania (obgryzanie i/lub żucie różnych przedmiotów);

 • zachowania kompulsywne (ganianie własnego ogona, nadmierne wylizywanie poszczególnych partii ciała);

 • złośliwe zachowanie;

 • niespójny wzorzec snu;

 • grzebanie w koszu na śmieci;

 • roznoszenie różnych przedmiotów po domu (pies tworzy własną wizję parku rozrywki);

 • niszczenie różnych domowych sprzętów i przedmiotów;

 • załatwianie się w domu;

 • nadmierna wokalizacja i ekscytacja różnymi bodźcami (szczekanie na ludzi widzianych za oknem, bądź inne zwierzęta);

 • kopanie dołków w ogrodzie i/lub niszczenie znajdującej się tam roślinności;

 • nadmierna ekscytacja przed wyjściem na spacer i podczas niego;

 • kradzieże jedzenia i innych przedmiotów.

aktywny spacer w towarzystwie i innych psów jest doskonałym pomysłem na spożytkowanie nadmiaru energii

 

Jak zapobiec nudzie i stagnacji? Z pewnością każdy z Was słyszał powiedzenie, że „szczęśliwy pies to zmęczony pies”. Jednak, aby było one w pełni prawdziwe należy dodać, że powiedzenie to powinno odnosić się zarówno do zmęczenia fizycznego jak i psychicznego psa. Zadbaj o to, by Twój pies miał zapewnioną taką dawkę różnych doznań, aby mogły one wyczerpać zmagazynowane w nim pokłady energii, a jednocześnie zaspokoiły jego potrzeby umysłowe. Zarówno w czasie spędzanym razem, jak i wówczas, gdy pies będzie musiał zostać w domu sam. Na co zwrócić uwagę? Oto, co wg nas jest najważniejsze:

 • aktywny spacer:

  • ciekawe miejsca;

  • nowe trasy umożliwiające eksplorowanie terenu;

  • swobodne bieganie;

  • zabawy z innymi psami;

  • zabawy z przewodnikiem;

 • nauka i szkolenie (nowe sztuczki, komendy, szkolenia grupowe i indywidualne, sporty zręcznościowe);

 • zabawki edukacyjne (logiczne i węchowe);

 • naturalne gryzaki jadalne;

 • zabawki do żucia;

 • przyjemne z pożytecznym (chowanie przysmaków w różnych zakamarkach, zabawki nadziewane smaczkami typu Kong);

 • czas wspólny z opiekunem spędzany w domu (głaskanie, różne zabawy, zabiegi pielęgnacyjne).

Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu swojemu psu ze względu na bardzo napięty grafik i spędzanie wielu godzin poza domem, pomyśl o zorganizowaniu dla niego dziennej opieki sprawowanej przez kogoś z rodziny, bądź znajomego. Możesz też skorzystać z usług tzw. „petsittera”, czyli opiekuna zwierząt. Petsitterzy mogą zajmować się psami w swoich domach, w mieszkaniach klientów albo prowadzą tzw. hotele, w których czworonogi mogą dostać potrzebną uwagę i profesjonalną opiekę w czasie nieobecności opiekuna.

 

Możesz też pomyśleć o zorganizowaniu dla psa dodatkowych spacerów w czasie, gdy Ty przebywasz poza domem. W tym może Ci znowu pomóc ktoś z rodziny, bądź znajomy, a jeśli będzie to niemożliwe, takie usługi oferuje z kolei tzw. „dog walker”, czyli osoba zajmująca się profesjonalnym wyprowadzaniem psów na spacery.

 

W takich przypadkach zwykle pojawia się pytanie, jak wybrać odpowiednią osobę do sprawowania opieki nad pupilem? Najlepiej dokonywać selekcji wśród kandydatów z wykształceniem i doświadczeniem związanym z pracą ze zwierzętami. Profesjonalny opiekun zwierząt, bądź wyprowadzacz psów, powinien również posiadać referencje zebrane od wcześniejszych klientów.

 

szkolenie może być doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu oraz zaspokojenie potrzeb fizycznych i psychicznych psa

 

Podsumowanie. Teraz, gdy znasz już narzędzia i metody, które mogą Ci pomóc tchnąć nieco powiewu świeżości w rutynową aktywność psa, nadszedł czas, abyś je wykorzystał w praktyce. Pamiętaj jednak, że nie istnieje uniwersalny szablon postępowania, który będzie odpowiedni dla każdego psa. Potrzeby Twojego psa uzależnione są od jego rasy, temperamentu, wieku, stanu zdrowotnego, ilości czasu spędzanego samotnie i środowiska życia. Na początku będziesz musiał prawdopodobnie poświęcić trochę czasu i metodą prób i błędów wypracować najlepszy schemat postępowania.

 

Psy potrzebują struktury i rutyny, więc wprowadzenie różnej stymulacji do ich codziennego harmonogramu nie tylko sprawi, że Twoje zwierzę będzie szczęśliwsze, ale także zdrowsze. Nudny tryb życia utrudnia utrzymanie optymalnej wagi, może inicjować zaburzenia psychiczne, a nawet być przyczyną problemów z poruszaniem się, dlatego zawsze poświęcaj czas na aktywność i zabawę w sposób najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Pamiętaj, abyś nie oczekiwał natychmiastowych rezultatów. Podobnie jak w przypadku każdej zmiany stylu życia, przy przejściu do nowego harmonogramu wymagany jest czas i cierpliwość.

Niektóre zabawy, ćwiczenia i szkolenia mogą być zbyt intensywne lub zbyt skomplikowane dla początkujących, więc może się tak zdarzyć, że Twoje zwierzę będzie sfrustrowane na przykład pracą węchową w terenie, grą w chowanego lub trudną zabawką typu puzzle. Staraj się nie zniechęcać ani nie deprymuj psa.

Zamiast tego daj psu do zabawy mniej skomplikowaną zabawkę edukacyjną lub po prostu spróbuj łatwiejszego szkolenia. Aby działanie przynosiło oczekiwane rezultaty, powinno być stosunkowo trudne, ale jednocześnie dostępne i satysfakcjonujące dla obu stron. Nie stawiaj sobie ani psu niemożliwych celów do osiągnięcia, a zamiast tego wybieraj ambitne cele, które leżą w zasięgu łapy Twoje czworonoga i będą dla niego źródłem radości. Z czasem Twój czworonożny podopieczny polubi te nowe wyzwania, które będą na tyle zajmujące, że nie pozwolą mu nudzić się, gdy Ciebie nie będzie obok.

 

Redakcja Portalu "Świat Czarnego Teriera"

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768