Co warto wiedzieć o chorobach czarnego teriera?

Choroby u czarnego teriera

Jakie są najczęstsze choroby u czarnego teriera rosyjskiego?

Najczęstsze choroby genetyczne u czarnego teriera to zwichnięcie rzepki i dysplazja stawu biodrowego. Wszystkie psy rodzą się z zwichnięciem rzepki i wymagają kilkutygodniowego leczenia, aby wyrównać ustawienie rzepki. Jest to choroba dziedziczna, która uszkadza rowek rzepki. Jeśli rowek jest zbyt płytki, rzepka może wyskakiwać z miejsca podczas chodzenia lub skakania. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego oraz założeniu drutu, który przebiega przez ścięgno i utrzymuje rzepkę na miejscu. Zwichnięcie rzepki występuje również u Jack Russell terierów, Parson Russell terierów i jamników.

Dysplazja stawu biodrowego jest genetycznie uwarunkowaną chorobą zwyrodnieniową, która powoduje osłabienie stawu biodrowego. Choroba ta zwykle nie jest wykrywana, dopóki pies nie osiągnie wieku około dwóch lat, ponieważ początkowo ból jest często łagodny i sporadyczny. Z czasem może się on nasilać, prowadząc do zapalenia stawów i kulawizny. Hodowla dwóch psów z dysplazją stawów biodrowych razem może zwiększyć ryzyko rozwoju tej choroby u szczeniąt.

Leczenie chorób u czarnego teriera

Jeśli u Twojego psa zostanie zdiagnozowana choroba, leczenie będzie zależało od stopnia zaawansowania schorzenia i jego przyczyny.

Opcje leczenia obejmują:

Jak zapobiegać chorobom u czarnego teriera?

Jeśli chcesz, aby Twój pies był zdrowy i szczęśliwy, musisz dbać o profilaktykę - od szczepień i monitorowania stanu zdrowia psa, po trzymanie go z dala od niebezpiecznych zagrożeń w domu i na zewnątrz. Profilaktyka jest kluczem do przedłużenia życia Twojego psa i utrzymania go w zdrowiu, szczęściu i miłości.

Niektóre z najważniejszych aspektów opieki profilaktycznej obejmują:

Ostatnie wpisy do artykułu

Ciekawe imiona dla suki czarnego teriera rosyjskiego

Jakie imiona są odpowiednie dla psów płci żeńskiej? Suki czarnych terierów rosyjskich mają wy

Czytaj więcej

Hodowla czarnego teriera rosyjskiego

Jak wygląda życie z czarnym terierem rosyjskim? Czarny terier rosyjski jest aktywnym i inteligentn

Czytaj więcej

Jak przebiega ciąża i poród u psa?

Objawy ciąży u psa Gdy tylko organizm suki wykryje ciążę, w jej ciele zachodzi kilka zmian. Zmi

Czytaj więcej