Co warto wiedzieć o chorobach czarnego teriera?

Choroby u czarnego teriera

Jakie są najczęstsze choroby u czarnego teriera rosyjskiego?

Najczęstsze choroby genetyczne u czarnego teriera to zwichnięcie rzepki i dysplazja stawu biodrowego. Wszystkie psy rodzą się z zwichnięciem rzepki i wymagają kilkutygodniowego leczenia, aby wyrównać ustawienie rzepki. Jest to choroba dziedziczna, która uszkadza rowek rzepki. Jeśli rowek jest zbyt płytki, rzepka może wyskakiwać z miejsca podczas chodzenia lub skakania. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego oraz założeniu drutu, który przebiega przez ścięgno i utrzymuje rzepkę na miejscu. Zwichnięcie rzepki występuje również u Jack Russell terierów, Parson Russell terierów i jamników.

Dysplazja stawu biodrowego jest genetycznie uwarunkowaną chorobą zwyrodnieniową, która powoduje osłabienie stawu biodrowego. Choroba ta zwykle nie jest wykrywana, dopóki pies nie osiągnie wieku około dwóch lat, ponieważ początkowo ból jest często łagodny i sporadyczny. Z czasem może się on nasilać, prowadząc do zapalenia stawów i kulawizny. Hodowla dwóch psów z dysplazją stawów biodrowych razem może zwiększyć ryzyko rozwoju tej choroby u szczeniąt.

Leczenie chorób u czarnego teriera

Jeśli u Twojego psa zostanie zdiagnozowana choroba, leczenie będzie zależało od stopnia zaawansowania schorzenia i jego przyczyny.

Opcje leczenia obejmują:

Jak zapobiegać chorobom u czarnego teriera?

Jeśli chcesz, aby Twój pies był zdrowy i szczęśliwy, musisz dbać o profilaktykę - od szczepień i monitorowania stanu zdrowia psa, po trzymanie go z dala od niebezpiecznych zagrożeń w domu i na zewnątrz. Profilaktyka jest kluczem do przedłużenia życia Twojego psa i utrzymania go w zdrowiu, szczęściu i miłości.

Niektóre z najważniejszych aspektów opieki profilaktycznej obejmują:

Ostatnie wpisy do artykułu

Dlaczego pies je trawę?

Jakie są zalety jedzenia trawy przez psa? Trawa może być doskonałym źródłem witamin i minerałów w di

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Jak chronić psa przed kleszczami? Aby uniknąć pojawienia się kleszczy na Twoim psie, sprzątaj liście

Czytaj więcej

Zapalenie kaletki stawu łokciowego u psa

Podstawowe przyczyny zapalenia kaletek Dwie najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki maziowej u psa t

Czytaj więcej

Dyskopatia u psa

Czym jest dyskopatia u psa? Dyskopatia to termin używany do opisania stanu, w którym u psa pojawia s

Czytaj więcej