Dyskopatia u psa

Dyskopatia u psa

Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia to termin używany do opisania stanu, w którym u psa pojawia się bolesny i klikający głęboki ból pleców, który może być spowodowany przepukliną dysku. Choroba ta jest znacznie częstsza niż mogłoby się wydawać i czasami może być trudna do zdiagnozowania.

Jeśli uważasz, że Twój pies może cierpieć na dyskopatię, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, aby mógł on wykluczyć wszelkie inne potencjalne przyczyny.

W tej chorobie pies może mieć bolesne skurcze pleców, które pojawiają się, gdy się porusza, kładzie lub jest zdenerwowany. Skurcze te mogą się powoli zaczynać i szybko kończyć. Ból może promieniować od dolnej części pleców do nóg. Dodatkowo, pies może wydawać słyszalne kliknięcie, kiedy się porusza lub kiedy leży.

Ból może się nasilać, gdy pies zgina się do przodu lub rozprostowuje grzbiet, albo gdy leży na boku. Ból może być stały lub pojawiać się i znikać. Ból może być również przerywany, trwający przez kilka godzin, kilka dni lub kilka tygodni.

Dyskopatia u psa – Profilaktyka

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców u psów jest przepuklina dysku. Poniżej omówimy to schorzenie bardziej szczegółowo, ale najpierw porozmawiajmy o tym, jak zapobiegać dyskopatii u psa. Utrata zębów przez psa jest najczęstszą przyczyną bolesnej choroby dysków u psów.

Dlatego ważne jest regularne szczotkowanie zębów psa w celu usunięcia kamienia nazębnego i bakterii powodujących zapalenie dziąseł. W przypadku znacznego nagromadzenia kamienia nazębnego konieczne może być profesjonalne czyszczenie zębów psa.

pies dyskopatia

Dyskopatia u psa – Ćwiczenia

Psy cierpiące na ból pleców mogą odnieść korzyści z codziennych ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie pleców i zwiększą ich ruchomość. Zalecane są delikatne ćwiczenia, takie jak spacery i pływanie. Należy unikać chodzenia po schodach, skakania i wspinania się.

Innym ważnym czynnikiem w leczeniu bólu pleców u psa jest odżywianie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karmy dla psów, ale może się zdarzyć, że nie ma jednej konkretnej karmy, która byłaby najlepsza dla Twojego psa. Ważne jest, aby sprawdzić etykietę karmy, czy nie zawiera ona składników, które mogą powodować dyskopatię.

Dyskopatia u psa – Dieta

Większość przypadków dyskopatii u psów jest spowodowana jednym z dwóch powszechnie występujących schorzeń: chorobą zwyrodnieniową dysku (dyskopatią) lub przepukliną dysku.

Lekarz weterynarii może zalecić podawanie psu karmy z ograniczoną ilością zbóż lub bez zbóż. Ziarna zbóż są częstym czynnikiem powodującym choroby dysków, a stosowanie diety bezzbożowej może pomóc w zapobieganiu i/lub zwalczaniu bólu u psa.

Jeśli przyczyną dolegliwości u psa jest przepuklina dysku, konieczne może być stosowanie diety przeciwzapalnej. Diety przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, który często jest przyczyną dyskopatii. Istnieje wiele różnych rodzajów diet, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu u psa, w tym diety o wysokiej zawartości białka lub niskiej zawartości tłuszczu. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat diety, która będzie najlepsza dla Twojego psa.

Ostatnie wpisy do artykułu

Dlaczego pies je trawę?

Jakie są zalety jedzenia trawy przez psa? Trawa może być doskonałym źródłem witamin i minerałów w di

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Jak chronić psa przed kleszczami? Aby uniknąć pojawienia się kleszczy na Twoim psie, sprzątaj liście

Czytaj więcej

Zapalenie kaletki stawu łokciowego u psa

Podstawowe przyczyny zapalenia kaletek Dwie najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki maziowej u psa t

Czytaj więcej