Co warto wiedzieć o kleszczach?

Co warto wiedziec o kleszczach u psa

Jak chronić psa przed kleszczami?

Aby uniknąć pojawienia się kleszczy na Twoim psie, sprzątaj liście, gałęzie i inne przedmioty, w których mogą znajdować się kleszcze. Używaj grzebienia do usuwania kleszczy z sierści psa. W okresach bardzo wysokiej wilgotności powietrza trzymaj psa w pomieszczeniu. Trzymaj psa z dala od obszarów zalesionych lub porośniętych wysoką trawą, gdzie kleszcze lubią przebywać.

Kiedy wyprowadzasz psa na spacer, przetrzyj podłoże, po którym pies chodzi, płynnym roztworem jednej części wybielacza na dziewięć części wody. Zabije to wszystkie kleszcze, które pies złapie. Psy pozbawione pazurów muszą zachować szczególną ostrożność. Kleszcze są bardziej skłonne do życia na pozbawionych pazurów zwierzętach.

Jak kleszcze się rozmnażają?

Kleszcze potrzebują krwi, aby się rozmnażać. Dlatego im więcej możesz zrobić, aby kleszcze nie żerowały na Twoim psie, tym mniejsza szansa na ich rozmnożenie. Jeśli kleszcz zostanie nakarmiony krwią przez Ciebie lub Twojego psa, umrze. Jeśli jednak przeżyje, złoży jaja i rozpocznie proces od nowa.

Czy kleszcz może zarazić psa wirusem boreliozy?

Tak. Kleszcze często przenoszą bakterie boreliozy w swoich jelitach. Jeśli kleszcz ukąsi psa, który ma słaby układ odpornościowy, może wprowadzić bakterie do krwi psa. Jeśli bakterie te przedostaną się do organizmu psa, mogą wywołać długotrwałą chorobę. Choroba może zaatakować każdą część ciała psa, np. stawy, serce lub centralny układ nerwowy. Objawy choroby z Lyme u psów obejmują gorączkę, kulawiznę, zapalenie stawów, kulawiznę lub objawy neurologiczne.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Usuń kleszcza jak najszybciej po ukąszeniu psa. Im dłużej czekasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że kleszcz zarazi Twojego psa. Pojedynczy kleszcz może zarazić psa boreliozą. Dlatego należy usunąć kleszcza jak najszybciej.

Najpierw poszukaj miejsca na ciele psa, do którego może przyczepić się kleszcz. Następnie nałóż odrobinę alkoholu na wacik i przetrzyj nim część ciała psa, do której mógł przyczepić się kleszcz. Usuń kleszcza za pomocą pęsety lub przyrządu do usuwania kleszczy.

Ostatnie wpisy do artykułu

Dlaczego pies je trawę?

Jakie są zalety jedzenia trawy przez psa? Trawa może być doskonałym źródłem witamin i minerałów w di

Czytaj więcej

Zapalenie kaletki stawu łokciowego u psa

Podstawowe przyczyny zapalenia kaletek Dwie najczęstsze przyczyny zapalenia kaletki maziowej u psa t

Czytaj więcej

Dyskopatia u psa

Czym jest dyskopatia u psa? Dyskopatia to termin używany do opisania stanu, w którym u psa pojawia s

Czytaj więcej